Doğal Saç Bakımı Nasıl Yapılır

tarafından
3
Doğal Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Doğal Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saçlarınızın bakımını yapmak kimileri için çok zor olabilmektedir. Ancak bu durum aslında çok zor değildir. Sadece saçlarınıza nasıl uygulamalar yapmanız gerektiğini bilmek gerekmektedir.

Kozmetik ürünler kullanmadan tamamen doğal yöntemler kullanarak saçlarınızın ihtiyaç duyacağı besini vücuduna ekleyebilirsiniz. Bakım için tamamen evinizde olan ürünleri kullanarak doğal bakım ürünleri oluşturabilirsiniz.
Eğer kendi imkanlarınız ile bunları yapmaya alışkanlık haline getirebilirseniz kuaföre gidip bakım için yüksek bedeller ödemek zorunda kalmazsınız. Evinde düzenli olarak bu kürleri uygulayarak sağlıklı, bakımlı ve canlı saçlara sahip olabilirsiniz. Hem saçlarınızın sağlığını korumuş olursunuz hem de saç bakım ürünlerine yüksek bedeller ödemek zorunda kalmayacağınızı da eklemek gerekiyor.

Bal İle Saçlarınıza Masaj Yapın

Bal günlük olarak genelde kahvaltıda tüketmiş olduğumuz besin kaynaklarımızın arasında yer almaktadır. Güçlü bir etkisi olan bal vücudumuzun ihtiyaç duyacağı enerjiyi sağlamada yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda içinde olan maddeler sayesinde saç derisinin de güçlenmesine de yardımcı olmaktadır. Bu tedavi edici özelliğinden yararlanmak için doğru şekilde uygulamanız gerekmektedir.
Balın uygulandığı saçlarda ortaya güzel bir görüntü çıkacaktır. Saçlar daha canlı ve parlak olacaklardır. Bal içinde ki maddeler sayesinde saçların ihtiyaç duymuş olduğu nem sağlanacak, saçlar daha sağlam bir yapıya sahip olarak kopmalar ve kırılmaların da bu şekilde önüne geçilmiş olacaktır. Aynı zamanda saçlarda oluşan kepeğin de önüne geçmesi ile bilinmektedir.

Aşırı Sıcak Suyla Saçlarınızı Yıkamayın

Saçlar birçok besine olduğu gibi yağlara da ihtiyaç duymaktadır. Özellikle de saç derisinin ve tellerin buna özellikle ihtiyaç duyduğu bilinmektedir. Eğer bunu tamamen ortadan kaldırmayı başarsanız saçlarınız hızlı bir şekilde kırılacak, donacak ve kuru bir görünüme sahip olacaktır.
Saçlarınızı yıkarken buna dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer yüksek sıcak suyla saç derinizi yıkarsanız saçların ihtiyaç duyacağı yağı ortadan kaldırmış olursunuz. Hafta içinde 2 ile 3 kez duş alan birisiyseniz bu konuya dikkat etmelisiniz. Ama 15 günde bir sıcak su kullanırsanız bu saçlarınız için problem teşkil etmeyecektir. Hatta ılık su yerine soğuk suyla dahi saçları yıkamak sizin için faydalı bir sonuç olacaktır.

Saç Kurutma Makinası Kullanmayın

Duş aldıktan sonra genellikle saçlarımızı kurutmak için saç kurutma makinesinden yararlanırız. Bakıldığında hızlı bir kurutma ve şekil verme sağlasa da saç kurutma makineleri saçlar açısından birçok zararı barındırmaktadır.Saçların ihtiyaç duyduğu nemi ortadan kaldırır. Beraberinde saçlarda kopmalara ve dökülmelerin yaşanmasına artış yaşanır. Saç uçlarının kırılmasına neden olur. Eğer duş aldıktan sonra dışarıya çıkmayacaksanız saçlarınızı bir havluyla sarıp kurumalarını beklemek daha doğru bir hamle olacaktır. Bu doğal kuruma saçlarının güçlü bir yapıya sahip olmalarını sağlayacaktır. Ama illa makineyi kullanmak istiyorsanız soğuk ayarda ve en düşük üfleme seviyesinde kullanmanız tavsiye edilmektedir.

Saçınızın Nem İhtiyacını Badem Yağıyla Sağlayın

Saçlar parlak ve sağlıklı bir görünüme sahip olabilmesi için neme ihtiyaç duymaktadır. Bunun için yapmanız gereken saçlara düzenli aralıklarla badem yağı uygulamak olacaktır. Bu şekilde saçlarınıza uygulama yaparsanız şekil vermek daha kolay bir hal alacaktır.
Badem yağı ayrıca saçların yumuşamasına yardımcı olacak ve bu sayede kırılmayan, daha sağlam, dayanıklı saçlar ortaya çıkacaktır. Bu durum aynı zamanda saçların kısa bir sürede uzamalarına da yardımcı olacaktır. Tüm bunların yanı sıra doğal saç bakımı için beslenmenize de dikkat etmelisiniz. Eğer düzgün bir beslenme tarzınız yoksa ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitaminleri doğal yollarla sağlamıyorsanız saçlarınıza dışarıdan ne kadar bakım yaparsanız yapın çok bir etkisi olmayacaktır.