Kırık Saç Bakımı Nasıl Yapılır

tarafından
3
Kırık Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Kırık saç uçlarına sahip olmayı hiçbir kadın istemez. Saç uçlarının kuru, sert ve mat bir görünüme sahip olmasının yerine saç uçlarını kestirmek kadınların tercih edecekleri bir işlemdir. Bu durum aynı zamanda ortaya hoş olmayan bir görüntü çıkmasına neden olacaktır. Tabi saçların bu hale gelmesine neden olan bazı sorunlar vardır. Öncelikle bu sorunları tespit etmeli ardından da bu sorunları ortadan kaldıracak önemleri almalısınız.

Düzenli olarak yaptırılan boya, perma, kimyasal işlemler, maşa ve düzleştirici kullanımı saçların gerginleşmesine neden olur. Bu durumun sonucu olarak da saçlar istenmese de çok kırılgan bir hale gelecektir. Nemsiz kalan saçlar, kullanılan saç tokaları, yastı kılıfları da saçları kurumasına neden olabilir. Bu tüm detaylar birleştiğindeyse saçların kırılması kaçınılmaz olacaktır.

Kırık Saç Uçlarını Önlemek İçin Ne Yapılmalı?

Kullanacağınız şampuanının içerisinde sülfat maddesinin olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü bu madde saçların daha çok kurumasına ve sonuç olarak da kırılmalara neden olacaktır. Kullandığınız şampuanın köpürmesini isteyebilirsiniz ancak bu durum saçlara tahmin ettiğiniz kadar iyi gelmeyecektir. Şampuan reyonlarında ki şampuanların etken maddelerine bakarak sizin için uygun olan şampuanı rahatça tercih edebilirsiniz.

Saçınıza düzleştirici, maşa veya fön makinesi kullanarak düzleştirme işlemi uygulayacaksanız yapmanız gereken öncelikle bakım kremleri veya sprey sürmek olacaktır. Çünkü ısı saçlara şekil verecek güce sahipken aynı zamanda saç tellerinin zayıflamasına ve katlanarak kırılmasına neden olacaktır. Ayrıca isterseniz saçlarınıza bunları uygulamak yerine tarak kullanarak saçları düzleştirmek de doğru bir seçim olacaktır.

Saçınıza şekil verirken kullandığınız maşayı saç uçları yerine daha çok maşayı saç diplerine gelecek şekilde uygulamaya dikkat etmelisiniz. Bu sayede saçlarınızın uçlarına zarar vermeden saçınıza istediğiniz şekli rahatça verebilirsiniz. Bu konuya dikkat ederek saç uçlarının kırılmasına neden olacak ısı etkisini önlemiş olursunuz. Eğer maşayı saç uçlarına dokunmasına neden olursanız saç kırıkları ile uğraşmanız kaçınılmaz olacaktır.

Duş aldıktan sonra saçlarınızı kurutmak için fön makinası yerine bir havludan yararlanmak doğru bir işlem olacaktır. Hatta bazı uzmanlar havlunun dahi saçlar için iyi olmadığı görüşünde birleşmektedir. Bunun yerine pamuk kullanılarak üretilen bir tişörtten yararlanmak gerektiğini söylemektedirler. Bu tişört ile saçınızda ki nemi ve ıslaklığı aldıktan sonra hiçbir cihaz kullanmadan kendiliğinden kuruması için bırakmanız tavsiye edilmektedir.

Saçlarınıza şekil vermek için düzenli olarak kullandığınız tarak tercihinizde saçlara olabilecek sorunları beraberinde getirebilir. Kullanacağınız tarağın sentetik olmayan malzemeden üretilmesine dikkat etmelisiniz. Tercih edilen saçların yumuşak kıllara sahip olmasına özen göstermeniz gerekiyor. Eğer kullandığınız tarak plastikse saç tellerinde kırılmalara neden olabilir. Kullanılan tarağın sık dişlere sahip olması ve plastik olması kırık saçlara neden olabilir. Ayrıca saçları dikkatli bir şekilde taramak gerekmektedir. Uzun saçlara sahipseniz saç uçlarından başlayarak birer kademe ilerleyerek yukarıdan aşağıya yavaş bir şekilde taramak gerekmektedir.

Kırık saçlarınızın olduğunu biliyorsanız yapmanız gereken her duşun ardından bir saç kremi ile bunları beslemek olacaktır. Kremi uyguladıktan sonra çok fazla durulama işlemi yapmamanız bile saçlarınızın gür ve sağlam bir görüntüye sahip olmasına imkan tanıyacaklardır.

Kırık saçlarınız var ve bunları onarmak istiyorsanız sadece saç uçlarına uygulanan besleyici ürünlerden faydalanabilirsiniz. Bu sayede saçların ucunda ki yıpranmış olan noktaları zarar daha fazla büyümeden onarıp eski güzel görüntülerini elde etmelerini sağlayabilirsiniz. Bunun için çok sayıda krem, bakım ürünü kozmetik reyonlarında bulunmaktadır. Saçlarınıza uygun olanı tercih edip bunu saçınıza uygulayarak istediğiniz sonucu alabilirsiniz.