Saç Bakımı Hakkında Her Şey

tarafından
5
Saç Bakımı Hakkında Her Şey

Saç bakımı, günümüzde kirlilik ve diğer ilgili faktörler nedeniyle saçın beslenmesi ve gücü eski zamanlara göre çok daha düşüktür. Yani burada saç bakımı sürecinde size rehberlik edecek bazı ipuçları ve püf noktaları

Bir saç bakımı rutinin olsun

Saçınızı ve yağınızı yıkadığınız sabit bir süre veya gün aralığına sahip olmak saçların beslenmesini ve sağlıklı olmasını sağlar. Ayrıca, saçılma ve diğer saç derisi ile ilgili sorunları önler.

İyi şampuan

Öncelikle doğru PH dengesine sahip ve doğada saça zarar verdiği için asidik olmayan şampuanı almalıyız. Ayrıca, besinleri eklemek ve yıkandıktan sonra saça ilave bir parlaklık kazandırmak için şampuan tedavisi olarak elma sirkesini kullanabiliriz. Şampuanı kökten saçın orta kısmına sürmeliyiz. Silikon, sülfat ve alkol bazlı şampuanlardan kesinlikle kaçınmalıyız. Şampuanı soğuk suyla durulamalıyız, çünkü sıcak su saç dökülmesine neden olan gözenekleri açar. Asla hayatında hiç bir zaman asla fırçalamak ya da ıslak saçları bağlamak demek istemiyorum, bu da kafa kiralaması ve kepek oluşumuna yol açar. Saçlarımızı düzenli olarak yıkamalı ve ayrıca yıkadıktan sonra pamuklu bir havlu veya tişört ile sarmalıyız.

Hindistancevizi yağı

Sağlıklı saçlara ihtiyacımız olduğunda hindistancevizi yağı bizim en iyi dostumuzdur. Hindistan cevizi, saçları sadece besleyici maddeler ekleyerek beslemekle kalmaz, aynı zamanda saçları nemlendirir ve çözer. Yağlı değildir ve kaybolan besinlerin geri kazanılmasına yardımcı olur.

Uyku

8 saat yeterli olmalı. Uykusu, geceleri vücudumuzun kendisini onarmasına ve günde meydana gelen hasarları tedavi etmesine yardımcı olur. Ayrıca ya da sağlıklı saçlara sahipken, ipek yastıklar üzerinde uyuyacağız ve uyurken döndüğümüzde normal yastık kılıflarına kıyasla daha yumuşak olduklarından ipek tüyleri üzerinde uymalı, uyurken saçlarını birbirine dolamamasına yardımcı olacak şekilde örmeliler.

Saç maskeleri

Şampuanlar, koşullar ve yağlar dışında pek çok başka ürün de saç maskeleri oldukları için saçı besleyebilir ve besleyebilir. Haftada bir veya iki kez, saç tipine ve kıvamına bağlı olarak bir saç maskesi kullanmalıyız. Yumurta sarısı, bal ve hindistancevizi yağı maskesi, zarar görmüş saçı besler. Elma sirkesi, Yunan yoğurdu ve balın birleştirilmesi saç kırılmalarını azaltmaya yardımcı olur. Limon suyu ve zeytinyağlı saç maskesi kaşıntılı saç derisini iyileştirmeye yardımcı olur. Kuru saçlar için avokado ve hindistancevizi yağını birleştirebiliriz. Kabartma tozu ve hindistancevizi yağı kepek birikimini azaltmaya yardımcı olur.

Diğer önlemler

Saçlarınızı dışarıya doğru örün, düzenli olarak yağlayın, saç derinizde bir sorun bulduğunuzda veya saç dökülmesinin gittiğini ve bir doktora danışın.

Bu küçük adımlar, güzel saçların düzgün şekilde izlenmesine yardımcı olabilir