Saç Dökülmesine İyi Gelen Yiyecekler

tarafından
2
Saç Dökülmesine İyi Gelen Yiyecekler

Saç Dökülmesine İyi Gelen Yiyecekler

Saç dökülmesi günümüzde birçok insan açısından büyük bir sorun teşkil etmektedir. Birçok insan istemese dahi saçlarını muhafaza etmeyi başaramadıkları için bu sorun ile yüzleşmek zorunda kalıyor. Saçların dökülmesine neden olan çok sayıda neden bulunmaktadır. Saçlar geçici bir süre dökülebileceği gibi kalıcı olarak da dökülebilmektedir. Erkek tipi ile kadın tipi olarak ikiye ayrılan dökülmeyi engelleyebilecek için doğal besinlerden faydalanmak gerekmektedir.

Saç dökülmesi genellikle genetik faktörlere bağlı olarak yaşanmaktadır. Yani ailenizde eğer birisinin saçları daha önce dökülmüşse sizin saçlarınızın dökülme ihtimali çok yüksektir. Bununla birlikte hormonlarda yaşanan bozukluk, vücutta ki mineral ve vitamin eksikliği de saçların dökülmesine neden olabilmektedir. Tüm bunlar bir araya geldiğinde saçların dökülmesi kaçınılmaz bir sorun olarak karşımıza çıkacaktır.

Saç Dökülmesine Neden Olan Sorunlar?

Saç dökülmesi hakkında yukarıda kısaca bilgi vermeye çalıştık. Bazı dökülme nedenlerine de değindik. Yukarıdakiler ile birlikte aynı zamanda kullanılan kozmetik ürünlerin etkisi, hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların etkisi ve yaşanabilecek bazı iç hastalıklarda saçların dökülmesine neden olabilmektedir.

Hastalığınızı tedavi etmek için doktor tarafından verilen ilacın yan etkisi olarak saçlarınız dökülebilir. Yaşayabileceğiniz bir iç hastalık olan Lupus, halk arasında Kelebek hastalığı olarak bilinen bu hastalık nedeniyle de saçlar dökülebilmektedir. Son olarak da saçlarınıza çok fazla kozmetik ürün sürmeniz saçların dökülmesine neden olabilir. Saçların boyanması, sürekli fön çekmek gibi etmenler saçların gücünü kaybetmesine ve beraberinde dökülmeye neden olacaktır.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Yiyecekler

Eğer ciddi bir sağlık problemi yaşamazsanız saçlarınızın dökülmesi ne şekilde beslendiğiniz ile ilgili olabiliyor. Saçlarının gücünü kaybetmemesini istiyor ve saçların yerinde kalmasını istiyorsanız beslenme tarzınıza özen göstermeniz gerekiyor. Saçlara dışarıdan ne kadar müdahale ederseniz edin önemli olan vücudun içerisinden onun için yeterli olan besinin gelmesidir. Bu besinlerin en önemlileri Biotin, Çinko ve Demir’dir. Bunlar saç ile doğrudan ilgiye sahiptir. Bunları özel olarak almak yerine direkt olarak bu vitamin ve mineralleri sağlayan besinleri tüketmek yeterli olacaktır. Bunun için aşağıda ki besinleri kullanmalısınız.

BİOTİN

Biotin denildiğinde birçok insanın aklında herhangi bir fikir olmayabilir. B vitamini olarak bilinen biotin günlük olarak tüketilen besinlerden sağlanmalıdır. Çünkü vücutta bu mineral depo edilmemektedir. Bu vitamini alabilmek için günlük olarak yediklerinize özen göstermeniz gerekmektedir. Mantar, somon balığı, fıstık ve avokado B vitamini bakımından zengin olan ürünlerin başında gelmektedir.

ÇİNKO

Çinko dökülen saçların yerine yenilerinin çıkmasına, saçların sağlıklı bir şekilde büyümesine yardımcı olur. Vücutta ki çinko eksildiği takdirde saçların dökülme ihtimali daha yüksek olacaktır. Çinko ihtiyacı için süt ürünleri, et, tahıl, kabak çekirdeği, yumurta, peynir ve ceviz tüketilmelidir. Bu besin kaynakları çinkoya direkt olarak sağlıklı bir biçimde ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

DEMİR

Saçların bakımı, güçlenmesi ve sağlıklı kalabilmesi için önemli olan maddelerin başında demir gelmektedir. Vücudunuzda ki demir oranında azalma varsa saç dökülme ihtimali çok yüksek olacaktır. Kırmızı et, hayvansal besinler, tahıllar, kuruyemişler ve pekmez gibi ürünler C vitamini anlamında yüksek besin değerine sahiptir. Bunları tüketerek vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besine ulaşabilirsiniz.

Yukarıda saydığımız vitaminlerin yanında saç dökülmesine iyi gelecek önemli yiyecekleri de sırayla buraya yazalım. Yağsız kırmızı et, nar, somon, badem, yoğurt, ıspanak, yumurta, Hindistan cevizi, badem, hindi ve tavuk eti, kabak çekirdeği, havuç gibi besinler saçlara iyi gelmektedir. Saçın kendi sağlığını korumasına yardımcı olan bu yiyecekleri düzenli olarak tüketmek sağlığınız açısından da önemli bir etki sağlayacaktır.