Saç İçin Gerekli Vitaminler

tarafından
2
Saç İçin Gerekli Vitaminler

Saçlarımız kendimizi iyi hissetmemiz, güzel bir görüntüye sahip olmamız açısından önemlidir.

Özellikle kadınlarda bu durum daha da önemlidir. Saçlarının kırılmasını istemedikleri gibi aynı zamanda canlılığını yitirmemelerini de istememektedirler. Tabi bunların olabilmesi için çok yakından ilgi göstermeleri gerekmektedir.

Özellikle belirli bir seviyenin üzerinde uzunluğa sahip olan saça sahip olanlar için bu durum çok önemlidir. Bu konuya ilgi gösterenlerin yapması gereken saçlarının sağlam bir yapıya sahip olması, dökülmemesi ve sağlıklı bir şekilde uzamaları için hangi vitaminlerin onlara yardımcı olacağına odaklanmaları gerekiyor. Bu konuda gerekli bilgileri kısaca sizlere aktarmaya çalışacağız. Bu sayede hangi vitaminin saçınızı ne oranda ve ne şekilde yardımcı olacağını buradan öğrenebilirsiniz.

B Vitaminleri

B vitaminleri farklı özellikleri sayesinde saçlara büyük oranda sağlık ve sağlamlık kazandırmaktadır. B3, B7, B9 ve B12 olarak ayrılan bu vitaminlerin her biri saça özel bir etki etme potansiyeline sahiptir.

B12 vitamini içinde taşımış olduğu oksijen sayesinde saç köklerin ihtiyaç duymuş olduğu için yardımcı sağlamaktadır. Aynı zamanda içinde olan demir vitamini saçların dökülmesinin önüne geçmektedir. Bu vitamin için peynir, yoğurt, süt ve yumurta tüketilebilir.

B9 Vitamini veya Folik Asit sayesinde yeni saçların çıkması sağlanmaktadır. Eğer bu vitamin vücudunuzda eksikse saçların geç uzaması kaçınılmaz olacaktır. Bu vitamin için sebzeler, brokoli ve portakal tüketilmelidir.

B7 Vitamini kullanılmaması veya eksik olması saçlarda dökülmelerin yaşanmasına neden olabilir. Bunun için dut, karaciğer ve yumurta sarısı tavsiye edilmektedir.

B3 vitamini, bu vitamin gurubunda saçlara iyi gelenlerden birisidir. İçinde olan moleküller sayesinde kan dolaşımı hızlanacaktır. Buda saçlarda kırılmalara, incelmelerin önüne geçecektir. Tavuk, kırmızı et ve ton balığı bu vitamin bakımından zengindir.

C Vitamini

Güçlü ve parlak bir görünüme sahip olan isteyenler C vitamini doğru şekilde tüketmelidir. Çünkü bu vitaminin içinde bulunan kolajenin vücutta ki eksikliği saçların gücünü yitirmesine ve dökülmelere neden olur. Bu vitamin için greyfurt, kırmızı et, domates, brokoli, çilek ve mandalina tüketilmelidir.

Saçınızın sağlığınızı korumak için günlük olarak C vitamini almaya özen gösterilmelidir. Meyve tüketerek bu vitaminin yeterli seviyeye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

E Vitamini

E Vitaminin vücudunuzda eksik olması demek saçların hızlı bir şekilde kırılmasına, dökülmesine ve geç uzamasına neden olmaktadır. Bu vitamin saç hücrelerinin yeniden üretilmesinin önüne geçeceği için doğru şekilde uygulamak önemlidir. Bu vitamini alabileceğiniz bazı kaynaklar arı sütü, ceviz, mısır yağı, soya yağı, ıspanak, marul, yulaf ve buğday’dır.

Bu yiyeceklerden düzenli olarak tüketerek saçlarınızın güçlenmesine yardımcı olabilir. Kendilerini onarmalarına katkıda bulunarak kırılmaların önüne geçmeyi başarabilirsiniz.

A Vitamini

Saçlarınızın hızlı bir şekilde aynı zamanda sağlıklı olarak uzamasını istiyorsanız A Vitamini yeterli seviyede sahip olmalısınız. Vücutta ki bu vitaminin eksik olması saçların dökülmesine neden olmakla birlikte aynı zamanda saçların diplerinde aşırı kurumalara neden olacaktır. Bu durumda beraberinde kepek sorunu yaşamanıza neden olacaktır. Bu tip sorunlar saçlarının sağlıksız bir görüntüye sahip olmalarına neden olacaktır.

A vitamini ihtiyacınızı karşılamak için yapmanız gereken düzenli olarak havuç, mercimek, brokoli, ıspanak, patates ve yumurta sarısı tüketmeniz gerekmektedir.

H Vitamini

H Vitamini aynı zaman Biyotin olarak da bilinmektedir. Saçlarla yakından ilgisi olanlar buna saç büyütücü vitamin adını vermişlerdir. Saç sağlığını sağlayan vitamin dokusunun gelişmesine de yardımcı olmaktadır. Bu vitamin için muz, ceviz, badem, maya, karnabahar ve yumurta tüketimine dikkat etmek gerekiyor. Bu sayede güçlü saçlara sahip olabilirsiniz.