Saçları Yumuşatmak İçin : Zeytinyağlı Saç Maskesi

tarafından
4
Saçları Yumuşatmak İçin : Zeytinyağlı Saç Maskesi

Saçlarınıza bakım yapmak için kozmetik reyonlarında satılan birçok üründen yararlanmayı deneyebilirsiniz. Kremler, şampuanlar ve bakım kürleri saçların bakımına yardımcı olan ürünler olarak sunulmaktadır. Ancak saçlarınıza bakım yapmak için organik ürünlerden faydalanmak istiyorsanız yapmanız gereken doğal bir ürün tercih etmek olacaktır. Saçların bakımı ve doğal şekilde uzaması denilince akla ilk gelen zeytinyağı olmaktadır.

İçinde bulunan besin kaynağı sayesinde saçlara gerekli olan bakımı sağlayabilmektedir. Doğru bir maske yaparak saçların uzamasına, dökülmemesine yardımcı olmaktadır. Saç derisine yapmış olduğu besleme sayesinde saçların daha gür ve parlak bir görünüme sahip olmasına da yardımcı olmaktadır. Bunun için yapmanız gereken saç maskesi ise şu şekildedir.

Zeytinyağlı Saç Maskesi

Zeytinyağı kullanarak hazırlayacağınız maskede kullanacağınız tüm malzemeler saçınızın uzunluğuna göre değişiklik gösterebilir. Genelde orta seviyede uzunluğa sahip saçlarınız varsa 1 çay bardağı zeytinyağı sizin için yeterli olacaktır. Çok uzun saçlara sahipseniz kullanacağınız malzemeyi iki katına çıkarabilirsiniz.

Zeytinyağını saça uygulamadan önce ısıtmak gerekmektedir. Küçük bir kap yardımı ile yağı yakma seviyesine gelmeden önce ısıtmaya çalışın. Aşırı ısınması verim almanızın önüne geçecektir. Ilık ateşte yaklaşık 10 dakika bekletmek yeterli olacaktır. Bu işlemi bitirdikten sonra diğer malzemeleri eklemek için farklı bir kaba koyun.

Ilık durumda ki zeytinyağının üzerine limon suyu ekleyim. Yarım limon bu karışım için yeterli olacaktır. Limonu sıktıktan sonra iyice karışması için bir kaşık yardımıyla iyice karıştırın. Bu karışım üzerine ek olarak bal eklemelisiniz. Eklenecek bal miktarı 2 tatlı kaşığı kadar olacaktır. Bunu da ekleyip karıştırmaya devam etmeniz gerekiyor. Son eklenen bal ile saçların kurumasının önüne geçmiş olunacaktır.

Eğer çok uzun saçlara sahipseniz bu durumda yapmanız gereken yukarıda saymış olduğumuz limon, bal ve zeytinyağının miktarını arttırmanız gerekiyor. Burada ki amaç malzemeleri saçınıza uygularken yeterli olmasıdır. Tam maskeyi saçınıza uygularken elinizde ki malzeme biterse bu karışımın saçınıza fayda vermesi de pek mümkün olmayacaktır.

Zeytinyağı Maskesini Saça Uygulayın

Tüm malzemeleri eksiksiz koyarak hazırlamış olduğunuz zeytinyağlı saç maskesini saçınızı doğru şekilde uygulamanız gerekiyor. Basitçe hazırlanan karışımı el yordamıyla saçınıza masaj yaparak uygulamanız gerekiyor. Sorun saç diplerinde ki kuruluksa masaja saçlardan önce bu diplerden başlamak faydalı olacaktır.

Maskeyi dikkatli bir şekilde acele etmeden saçınıza uygulama işlemini gerçekleştirdikten sonra yaklaşık olarak 15 dakika bu şekilde beklemeniz gerekmektedir. Bu süre dolduktan sonra ılık su ile tüm saçınızı dikkatli bir şekilde durulamalısınız. Bu işlemi yaparken saçlarınızı yormadan yapmaya dikkat etmelisiniz. Durulama işleminizi yaparken zeytinyağlı maskeden saçınızda hiç kalmamasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Durulama işlemi bittikten sonra her zaman kullanmış olduğunuz şampuan ile saçınızı yıkamalısınız. Bu maskeyi her uyguladığınızda rutininizi bozmadan dikkatli bir şekilde bunu saçınıza uygulamaya özen göstermelisiniz.

Hazırlayacağınız zeytinyağlı saç maskesini saçınıza uygulamaya devam etmek isteyenler için tavsiye edilen süre 15 dünde 1 kez uygulanacak şekilde yapmaları olacaktır. Daha sık yapıp verim almayı düşünürseniz bu yanlış bir işlem olacaktır. Çünkü karışımın içerisinde ki limon saçların yıpranmasına neden olabilir. Onun için bu süreye dikkat ederek maskeyi uygulamaya devam edebilirsiniz.

Zeytinyağı, limon ve bal ile hazırlanan maskeyi düzenli şekilde uygulamaya devam ederseniz saçlarınız gerekli nemi kazanacaktır. Ayrıca saçların gerekli seviyede yumuşak bir hale gelmesine de yardımcı olabilecektir. Saçlarınızın parlak, gür ve dikkat çekecek bir güzelliğe sahip olmasını istiyorsanız yapmanız gereken anlatılanları dikkatli bir şekilde uygulamak olacaktır.