Saçların Kabarması Nasıl Engellenir?

tarafından
5
Saçların Kabarması Nasıl Engellenir?

Saçlarını herkes çok sever. Erkek ya da kadın bu konuda ayırt edilemez. Ancak hiç kimse saçlarının kabarmasını istemez. Bunun için dikkatli hareket etmek gerekmektedir. Ama ne kadar dikkatli hareket ederseniz edin hava şartları ve saçların elektriklenmesi bu duruma sebep olacaktır. Ne olursa olsun tüm dış etkenlere karşılık saçlarınızın kabarmasını engellemek için doğru bir sistem kullanmanız gerekmektedir.

Saçlarının kabarmasını istemeyenler saç temizliği ve bakımı esnasında belirli uygulamaları sıra ile saçlarına uygulamalıdır. Bunların neler olduğunu ve neden uygulanmaları gerektiği hakkında kısaca bilgi vermeye çalışacalım.

  • Saç Bakımı

Saçların bakımı kabarmanın önüne geçmek için çok önemlidir. Bu bakım için mutlaka uygulanması gereken bazı maskeler bulunmaktadır. Saç üzerinde bulunan nemi korumak için nemi korumaya yardım eden ve saçlarınıza nem kazandıran bir maskeyi uygulayabilirsiniz. Bu maske sayesinde kazanılan nem elektriklenmeyi ortadan kaldıracak ve saçların kabarmasının önüne geçmenize yardımcı olacaktır.

  • Günlük Önlemler

Tüm günü saçlarınızın kabarıklığını hissederek geçirmek istiyorsanız yapmanız gereken kendinize küçük önlemler almak olacaktır. Alınacak önlemlerin başında kabarmayı engelleyen bir serumu yanınızda taşımak olacaktır. Çantanıza koyarak rahatça taşıyabileceğiniz bu serumu gerektiği yerde uygulayarak bu sorundan kısa sürede de kurtulabilirsiniz. Bu basit önlem sayesinde saçlar ne zaman elektriklenirse elektriklensin kısa sürede sorunu çözebileceksiniz.

  • Tarak

Tarak günlük kullanımı çok fazla olan saç bakım malzemelerinden birisidir. Ancak kullanımı genellikle yanlış bir şekilde yapılmaktadır. Saçlarınızı bu tarakla temizlemek ve şekilde vermek istiyorsanız saçlarınızın nemli olmasına dikkat etmelisiniz.

Kuru saçlara tarak uygulamak demek saçların elektriklenmesine ve doğal olarak da kabarmasına neden olacaktır. Ayrıca kullanacağınız tarağı da doğru şekilde tercih etmelisiniz. Plastik taraklar yerinde tahtadan yapılmış olan saçları tercih etmelisiniz. Saçlarınızın kabarmaması için duş sonrasında veya krem kullandıktan sonra yapmanız da tavsiye edilmektedir.

  • Saç Modeli Tercihleri

Saç modelini değiştirmeyi seviyorsanız ve bazı modellerin ardından saçlarınızın kabardığını görebilirsiniz. Bunun için bazı modeller size zorluk çıkarabilirken bazıları da size yardımcı olacaktır.

Gündüz veya gece kullanımı için tercih edilecek saç modelleri arasında kabarmayı engelleyenler burgu topuz veya örgü modellerdir. Bu modellerin diğerlerinden farklı olarak kabarmanın önüne geçebilmeleri için dış etkenlerden koruyacağını söyleyebilirsiniz. Bu da kabarmanın yaşanmamasını sağlayacaktır.

  • Yastık Kılıflara Kabarmaya Sebep Olabilir

Her gece günün tüm yorgunluğunu atmak için kafanızı koymuş olduğunuz yastık kılıfları saçlarınızın kabarmasına neden olabilir. Eğer tercih etmiş olduğunuz yastık kılıfı pamukluysa saçlarının kabarması doğal bir sonuçtur. Bu kılıflar saçın içinde doğal olarak bulunması gereken nemi emerek bu kabarmaya neden olmaktadır. Bunun yaşanmamasını istiyorsanız tercihinizi ipek yastık kılıflarından yana kullanarak çözebilirsiniz. Eğer böyle bir imkan yoksa ipek bir şalı yastığa sararak çözebilirsiniz.

  • Saç Kurutma İşlemini Doğru Şekilde Yapın

Saç kurutmak günlük her duştan sonra yapılan standart bir faaliyettir. Bazı insanlar saçlarınızı hızlı bir şekilde kurutmak için yüksek sıcaklık uygulayarak kurutma işlemini yapmaktadır. Ancak yüksek sıcaklık saçlarınızı hızlı bir şekilde kuruturken aynı zamanda saçların içinde ki nemi emerek sorun yaşanmasına neden olacaktır.

Makine ile kurutmak yerinde tarak ile şekil verdikten sonra yavaşsa kurumasını bekleyebilirsiniz. Ya da düşük bir sıcaklık ile saçların kurumalarını sağlayabilirsiniz. Bu durumu yapmazsanız saçlarınızın kabarması ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Saçlarınızın kabarması sizin için büyük bir sorun teşkil ediyorsa yukarıda ki maddeleri hayatınızın içinde uygulayarak sorunu çözüme kavuşturabilirsiniz. Bunun için hızlı bir şekilde bunları uygulayarak kısa sürede saçların kabarma sorunundan kurtulabilirsiniz.