Saçta Kepek Neden Oluşur ve Nasıl Geçer

tarafından
6
Saçta Kepek Neden Oluşur ve Nasıl Geçer

Kepek sorunu birçok insanda olabilen oluşumu farklı sebeplerden olabilen ancak basit çözümleri bulunan ciddi olmayan bir saç sorunudur. Saç derisinde oluşan bu sorun aslında ciddi olmamakla birlikte hiçbir kimse saçlarının arasını kaşımak ve omuzlarında sürekli beyaz toz zerreciklerini görmek istemez.

Saçınızda kepek oluştuğunun belirtisi saç derisi üzerinde pullanmaların olmasıdır. Bununla birlikte kızarıklık ve kaşıntıda belirtiler arasındadır. Deri hücrelerinin ölmesi sebebiyle oluşan kepeğin iki türü bulunmaktadır. Yağlı kepek, saç derisinde yaşanan pullanmanın geniş ve kalın olması durumudur. Kuru kepek durumu ince ince beyaz pullardan oluşan ve genelde kaşıdıkça omuzlara düşerek kendisini belli eder.

Saçlarda Kepekler Neden Oluşmaktadır?

Her insanın bir dönem başına gelmiş olduğu bu durum ciddi olmayan ve kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilen bir problemdir. Çok farklı sebeplerden ötürü insanların saçlarında kepekler oluşabilmektedir. Kepek oluşturan durumlar hakkında kısa bilgileri sizler ile paylaşmaya çalışacak ve ardından çözümlerine değineceğiz.

Saç derisinde oluşan bir rahatsızlık olan Seboreik Dermatit hastalığı deri hastalığı olarak bilinir ve sürekli kaşınmayla kendisini gösterir. Bu durumun sonucu olarak hassaslaşan deride dökülmeler yaşanır ve yeni hücrelerin yeniden üretmeye başlamasıyla beraberinde kepekte oluşmaktadır.

Kepek sorununun en sık görüldüğü mevsim kış aylarıdır. Aşırı derecede düşen sıcaklıklar kepek oluşumunu tetiklemektedir. Soğuk havalar saç derisinin kurumasına ve ardından da dökülmesine neden olacaktır. Bu durumdan kurtulmanın basit yöntemi saçları sıcak tutmaya özen göstermek olacaktır. En basit çözümü dışarı da şapka takma olacaktır.

Saçların içerisinde kepek oluşumun temel nedenlerinden birisi yeterli sıklıkla saçları yıkamamak olacaktır. Haftada en az 2-4 sefer yıkanmalıdır. Ancak bunu yapmıyor ve yıkarken yeterli seviyede şampuan kullanmıyorsanız ölü hücreleri temizlemiyor olacaksınız ve bu da beraberinde kalıntılara neden olacaktır.

Saçların kökleri ve derisi için gerekli olan temel vitaminler olan Çinko ve B vitamini düşüş oranda tüketmekte kepeğin oluşması kaçınılmaz olacaktır. Bu durumun yaşanmaması için vücudunuz için gerekli besinleri depolamak yeterli olacaktır.

İş yüzünden ya da ailevi problemlerinizden ötürü yaşayabileceğiniz streste saç dökülmesine ve kepek oluşumuna neden olacaktır. Bu saç sorunlarına neden olan stres durumundan kendinizi kurtarmanız gerekmektedir. Saçın düzenli olarak taranmaması da kepek oluşumuna neden olan sebepler arasında yer almaktadır. Çok sert olmayan bir tarak yardımıyla saçları taramak yeterli olacaktır.

Bazı sağlık sorunları da kepek oluşuma neden olabilmektedir. Kalp hastalıkları, bağışıklık sisteminde oluşan hastalıklar ve Parkinson hastalığı kepek oluşumuna neden olabilir. Bu hastalıkların tedavisi sürecinde kepek oluşumu da ortadan kalkmış olacaktır.

Kepek Sorunu Nasıl Çözülür?

Kepek sorunu ciddi olmayan bir saç sorunu olsa da insanların kendisini rahatsız hissetmesine neden olabilmektedir. Sorunu çözmekte güçlük yaşayanlar için tavsiye edilen bir dermatoloğa giderek danışmak olacaktır. Bu sorunu nasıl gidereceğiniz konusunda size gerekli bilgi verilecektir.

Doktora gitmeden bazı şeyleri doğru şekilde yaparak da kepek sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. Saçınızda ki kepeği ortadan kaldırmak için doğru şampuan tercihi önemlidir. Kepek önleyici şampuanlar günümüzde bu sorunun önüne geçme konusunda başarılı olmaktadır.

İçerisinde paraben olmayan şuruplar ve şampuanları kullanmak büyük bir sorun yaşanmamasına yardımcı olacaktır. Bu duruma dikkat etmek kepek oluşumun önüne geçecektir.

Kepek oluşumu saç derisinde yaşanan kuruluktan oluşmaktadır. Bunu önlemek için kuruluğu önleyen bakım yağı kullanmak saç derisinin oluşmasının önüne geçecektir. Bu yağlar saç derisinin ihtiyaç duymuş olduğu besini sağlayacak ve aynı zamanda nemlenmesine yardımcı olacaktır.