Sağlıklı ve Gür Saçlar İçin Hangi Besinler Tüketilmelidir

tarafından
5
Sağlıklı ve Gür Saçlar İçin Hangi Besinler Tüketilmelidir

Sağlıklı saç denildiğinde genelde akla ilk gelen şey kozmetik ürünlerinin saça uygulanması gerecektir. Ancak bu noktada yanlış bir düşünceye sahip olunduğu bilinen bir gerçektir. Doğru şekilde beslenerek gür ve sağlıklı saçlara da sahip olma şansınız olabilir.

Kozmetik reyonlarında satılan saç bakım ürünleri de saçların gür ve sağlıklı bir görünüme sahip olmasına yardım edecek olsa da her birinin altında yatan doğru beslenmeyi sağlamak olacaktır. Tüketilecek olan besinler direkt olarak vücut içerisinde saçların sağlıklı bir hale gelmesine yardımcı olacakları için daha da önemlidir. Tüketilen besinler kadar aynı zamanda diğer tüketilmemesi gereken besinlerde bulunmaktadır. Tuz ve şeker saçların baş düşmanı konumundadır.

  • Yoğurt

B5 vitamini bilindiği gibi saçların sağlam bir yapıya sahip olmasını sağlamakla beraber aynı zamanda saç dökülme probleminin de önüne geçmektedir. Vitaminin içinde bulunan pantotenik asit en çok yoğurtta bulunmaktadır. Günlük iki kez yoğurt tüketerek saçınızın ihtiyacı olan vitamini alabilirsiniz.

  • Somon

Sağlıklı bir saç için mutlaka omega-3 yağ asitleri gereklidir. Bunun en yoğun oldu nokta somon etidir. Vücudumuz tarafından üretilmeyen bu yağları sağlamak için en az haftada 2 veya 3 kez somon balığı tercih etmeye özen göstermeniz gerekiyor.

  • Havuç

A vitamini yani Beta Karoten tarafından zengin olan bir besin olan Havuç saçlar için önemlidir. Saçların bakımını yapmak için gerekli olan Sebum bu vitamin sayesinde üretilmektedir. Saç diplerinin ve derinin bakımı için gereklidir. Bunu üretmek için havuç tüketmeye dikkat etmelisiniz.

  • Mandalina

C vitamini denince akla ilk olarak Mandalina gelmektedir. Saç tellerinin beslenmesi ve güçlenmesi için kılcal damarların ihtiyaç duymuş olduğu kolajen maddesi bu sayede üretilmektedir. Ancak mandalina sadece C vitamini bakımından değil aynı zamanda B vitamini bakımından da önemlidir. Bu sayede beyazlama süresi yavaşlarken ve saç dökülmelerini de engellemeyi başarıyor.

  • Yumurta

Saçlarının kırılıyor ve kepek oluşumu sıklıkla yaşanıyorsa bu vücudunuzun biyotin açısından eksik olmasından kaynaklanmaktadır. Yumurta yiyerek bu maddeyi vücudunuza doğal yollardan sokabilirsiniz. Günlük bir yumurta tüketerek bu sorunu çözebilirsiniz.

  • Yulaf

Saçların hızlı bir şekilde büyümesini istiyor, kalın ve sağlıklı bir duruma gelmesini istiyorsanız düzenli olarak yulaf tüketmeye özen göstermelisiniz. Yulaf omega-3 yap asiti, lif, çinko ve demir bakımından zengindir. Yulafı tek tüketilebileceğiniz gibi yanında tarçın veya kuruyemişle de tüketilebilirsiniz.

  • Mercimek

Mercimek içinde birçok besin kaynağının bulunduğu zengin bir yiyecektir. İçerisinde çok miktarda folik asit, çinko, protein ve demir bulunmaktadır. Bu maddeler saçın kan hücrelerinin yapısını besliyor, saç derisinin oksijen ihtiyacını karşılıyor ve saçları yeterli seviyede güçlendiriyor.

Mercimeği haftada en az 2 ile 3 kez tüketmek yeterli olacaktır. Tek tüketebileceğiniz gibi yemekte ve salata ile birlikte de tüketebilirsiniz.

  • Tarçın

Tarçın tüketildiğinde vücutta ki kan dolaşımının hızı otomatik olarak artış gösterecektir. Bu saç köklerine giden besinlerin sayısını arttıracak ve daha güçlü saçlara sahip olmanıza yardım edecektir. Meyvenin üzerine ekleyerek veya çay olarak tüketebilirsiniz.

  • Kuruyemiş

Kuruyemişlerin tamamı saçın arkadaşlarıdır ve gür, sağlıklı saçlara sahip olmak için düzenli olarak kuruyemiş tüketmek gerekmektedir. En çok yardım edenler ceviz ve kajudur. Bu ikisin yanında Antep fıstığı da mutlaka eklenmelidir.

  • Ispanak

Saç derinisin güçlenmesini istiyorsanız yapmanız gereken demir, A Vitamini ve folat bakımından güçlü olan ıspanağı düzenli olarak tüketmelisiniz. Özellikle saç dökülmesi yaşayanların yapması gereken kıymalı olarak pişirilen ıspanak yemeğini sıklıkla tüketmelidir.